Skąd pobierać ebooki – lista darmowych stron

Odnalezienie ebooka, za który nie chcemy płacić lub nie posiada praw autorskich jest trudne, a w dobie czytników ograniczanie dostępu do książek jest wręcz niemoralne. Dlatego przygotowałem listę przydatnych stron, które pomogą wypożyczyć literaturę bez wizy w bibliotece.

 

Czytanie ebooków w języku polskim sprawia trochę trudności jeśli zależy nam na darmowym czytaniu, jednak wśród naszych rodaków silny jeszcze jest opór przeciwko płatnej literaturze. Jak na 50 milionów polskojęzycznych czytelników posiadamy sporą bazę książek. Nie mamy się co równać z Rosjanami czy Anglosasami jednak jak na swoją skromną liczebność osiągnęliśmy imponujące wyniki.

Ebooki po polsku:

https://chomikuj.pl – to oczywiście TOP1, ogromna baza ebooków, jednak są dość mocno cenzurowane w aspekcie piractwa, więc nie zawsze znajdziemy to czego szukamy. Wyszukiwarka daje nam możliwość szukania konkretnych formatów co jest dużym udogodnieniem.

http://darkwarez.pl/ – kolejna świetna strona, od jakiegoś czasu mają problemy prawne, więc może być nie dostępna. Dawniej baza zawierająca około kilkadziesiąt tysięcy pozycji.

Obecnie darkwarez nie działa, alternatywa to http://darkw.pl

https://www.rapideo.pl/ – w wyszukiwarce plików możemy natknąć się na wiele pozycji i ściągać je bezpośrednio przez stronę, jednak trzeba zapłacić za transfer, jednak przy książkach nie będą to kwoty większe niż kilka groszy.

https://pebx.pl/ – stary polski warez, trochę zapomniany jednak coś tam z książek można znaleźć. Około 20 tysięcy pozycji.

http://libra.ibuk.pl/ – polska biblioteka online, prowadzona przez PWN. Głównym minusem jest to, że trzeba być studentem lub członkiem jakieś biblioteki, aby eksplorować tam książki, jednak jest to duża baza i przy odrobienie wysiłku może być pomocna.

Kto nie czyta po angielsku ten traci bardzo wiele, nie ma się co oszukiwać ale każda warta uwagi książka jest przetłumaczona na język angielski o ile nie została w nim napisana.

Ebooki po polsku i zagraniczne:

http://libgen.io/ – po wpisaniu polskich tytułów spokojnie możemy znaleźć popularniejsze pozycje.

https://forum.mobilism.org/ – forum nie tylko z ebookami, jednak jest tam ich ogromna baza, wszystko obcojęzyczne. Posiadają około 1 200 000 publikacji.

http://b-ok.xyz/ – chyba największa baza ebooków jaką znam, przyjemne wyszukiwanie, znajdą się też polskie tytuły. Wiele różnych formatów. Jak podają w nagłówku strony posiadają około 3 milionów wolumenów. Warto wpisywać nazwisko autora zamiast tytułu, można czasem znaleźć książki, których nie udało się po tytule.

https://thepiratebay.org/browse/601/0/3 – zatoka piratów, ogromna baza i dobra jakość. Można znaleźć wiele popularnych tytułów po polsku. Przy wyszukiwaniu trzeba zaznaczyć, aby szukać w Others>Ebooks

http://ww.bookzz.org/ – kolejna baza książek, podobna do poprzednich. Ostatnio ma problemy z dostępnością.

Formaty plików

Szukając ebooków często natkniemy się na formaty, które nam nie odpowiadają. Użytkownicy kindla będą zawiedzeni brakiem .mobi, jednak tu z pomocą przychodzą programy do konwersji takie jak Calibre, w google znajdziecie również wiele darmowych dostępnych online, bez pobierania, konwerterów. Należy jednak pamiętać, że złożone publikacje z wykresami, obrazami, tabelkami itp. będą praktycznie nie możliwe do lektury po konwersji z pliku PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *