Paliwo na Ukrainie – ceny, tankowanie i jakość

whitefrost
Ukraina słynie z niskich cen paliw. Nie obowiązuje tam tak wysoka akcyza jak w Polsce, a kontrola graniczna pozwala kontrolować ilość wywożonego paliwa. Czy warto więc udać się tam w celach zatankowania auta? I jak to wygląda po tamtej stronie?

Ceny Paliwa na Ukrainie

Tu pierwsze zaskoczenie, wcale nie jest tak tanio jak wielu się wydaje. Czasy gdy litr paliwa kosztował mniej niż 2 złote minęły już bezpowrotnie.

Ceny aktualne na sierpień 2018 we Lwowie. Cena waha się w zależności od stacji i miejsca.

ON – 3,40-4,30 zł (24-30 UAH)
PB95 – 4,50-4,60 (30-33 UAH)
LPG – 2,00 zł (ok. 14 UAH)

Ceny paliw są tylko trochę niższe niż w Polsce. Szczególnie LPG jest na prawie identycznym poziomie. Warto zwrócić uwagę, że trudno znaleźć na Ukrainie benzynę PB98, jest za to dostępna PB92.

Tankowanie na Ukrainie

Każdy z kierowców, który po raz pierwszy będzie tankował na Ukrainie przeżyje zapewne szok, gdy podniesie pistolet, naciśnie spust, a z dyszy nie poleci paliwo, ba licznik też ani drgnie.
Na Ukrainie obowiązuje inny sposób tankowania niż w Europie. Mianowicie, najpierw płacimy, potem lejemy.
Procedura tankowania wygląda następująco. Podjeżdżamy na stację, zatrzymujemy się obok dystrybutora, jeśli podejdzie do nas ktoś z obsługi to pewnie zapyta nas ile chcemy zatankować i weźmie pieniądze. W innym wypadku idziemy do kasy i płacimy za ilość litrów. Dopiero po zapłaceniu możemy zacząć nalewanie paliwa. Nie należy obawiać się „przelania”, dystrybutor zwolni przed limitem, a następnie zablokuje się na opłaconej objętości.

Jakość paliw

To raczej mit, jakoby na Ukrainie paliwo było słabej jakości. Znajdziemy wiele markowych stacji, a także wiele ukraińskich sieciówek. Po Ukrainie jeździ bardzo dużo nowych samochodów, które przecież gdzieś muszą tankować.

Odradzałbym jedynie przygraniczne stacje, gdzie wiadomo, że wszystko kręci się w okół zarobku na podróżujących, tym bardziej tych, którzy wskakują tylko po pełny bak.

Dostępność stacji paliw

Podróżując po Ukrainie stacje paliw napotkamy kilka razy częściej niż w Polsce, przy każdej możliwości pojawi się stacja paliw, w samym Lwowie jest praktycznie na każdym kroku. Stacje zazwyczaj są czynne całą dobę, szczególnie te w miastach. Poza miastem i niezrzeszone w większe sieci mogą być zamykane na noc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *